2017 Sosyal Medya Trendleri Nelerdir?

7 gün 24 saat aktif olan sosyal medya dünyası, trendleri ve yenilikleri açısından en çabuk değişen ekosistemdir. Bir trend sabah başlayıp aynı günün akşamı bitebiliyor. Markaların hızlı olması ve sürekli değişen trendlere uyum sağlaması açısından 2017 yılında karşılaşabilecekleri trendlere göz atalım.

Belirli süreli görebileceğimiz içerikler

Sadece belirlenen süre içerisinde görünen içerikler yeni trendler arasında. Bu trendin ilk ortaya çıkışı Snapchat uygulaması ile popüler oldu ve sonrasında Instagram’ın pazara girmesi ile popülerliği daha da artmaya başladı.

Artık yeni trendler 24 saat içinde silinen bu içerikler ile markalar oldukça farklı içerik planlamalarına imza atmaya başladı. Eğer bir içerik üretmeyi düşünüyorsanız ve farklı bir yol arıyorsanız bu tarz içerikleri deneyebilirsiniz.

Videolar – Animasyonlu İçerikler

2016 yılına tam olarak damgasını vuran içerik pazarlaması GIF özellikli içerikler oldu. Bu akım, önümüzdeki yıl da devam edecek. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek, onları eğlendirebilecek video ve animasyonlu içerikleri kullanmaya 2017’de de devam etmeniz markanız ve takipçileriniz için oldukça yararlı olacaktır.

Organik trafik düşüşe geçiyor. Erişim ve trafik için sosyal medya reklamları yükselişte

Facebook üzerinden başta olmak üzere organik trafik almak oldukça zorlaştı. Reklamsız içeriklerin kısıtlanması ve sayfaların gösterim sayılarının düşmesi, sürekli değişen algoritmalar ve anlık trendler ile 2016 yılının sonlarında birçok marka bu değişimlerden şikayetçi oldu. 2017 yılında bu konu hala olduğu gibi devam edecek. Markalar organik trafik için sosyal medya mecralarından reklam yayınlamak zorunda kalacaklar ve bu mecralara oldukça büyük yatırımlar yapmak zorundalar.

 Mobil platformlar bir adım önde

Artık kullanıcılar bilgisayarların başında eskisi kadar vakit geçirmiyorlar. Her an her yerden ulaşılabilir içeriklere ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyacı en hızlı karşılayacak içerik pazarlaması ile mobil platformlar bir adım öne geçecekler. İçerik üretenler, mobil uyumlu, rahat okunabilen, rahat görüntülenen ve yüklenebilen içerikler üretmek zorunda kalacaklar.

Reklam verenler için oldukça önemli bir platform olan mobil platformlar, kullanıcıların kullandıkları telefon markalarına kadar hedefleme yapabilecekler. Böylelikle nokta atışı reklam gösterimleri öne çıkacak. Mobil platformlarınıza gereken yatırımları hayata geçirmeniz 2017 yılı için oldukça uygun bir yıl olacaktır.