2017 Yılı Mobil Uygulama Trendleri Nelerdir

 2017 Yılı Mobil Uygulama Trendleri Nelerdir?

Mobil uygulamaların kolay erişilebilirliği, mobil cihaz teknolojilerinin gelişmesi ile paralel bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Mobil uygulama dediğimiz zaman sadece akıllı telefonlar için değil, aynı zamanda giyilebilir teknolojiler ve diğer akıllı cihazlar için de önem taşıması, bu gelişimin ispatı niteliğindedir.

2017 yılı mobilin altın çağı olarak adlandırılmaktadır. Heyecan verici gelişmelerin yaşanacağı ve 2016 yılında mobil kullanım oranlarının sürekli artan sayıları sayesinde geliştiricilerin altın pazarına haline gelmiştir.

2017 yılında hangi mobil uygulama trendleri ile iç içe olacağız?

Giyilebilir teknoloji ürünleri yakın markajda

Her gün bir yeni versiyonu duyulan akıllı saatler, sanal gerçeklik gözlükler ve kontrolleri ve spor bileklikleri hayatımıza giren ve yer kaplamaya başlayan giyilebilir teknolojilerin bazılarıdır. En meşhur olanları Apple Watch ve Google Glass sayesinde giyilebilir akıllı cihazlara erişim kolaylaşarak mobil uygulamalar sayesinde yepyeni bir teknolojik ivme yakalanacaktır.

Hibrit uygulamaların artması ve yeni teknolojiler

Tek bir kodun farklı mobil işletim sistemlerinde uygulama olarak çalışmasını sağlayan HTML5 tabanlı uygulamalara önem verilecektir. Özellikle büyük şirketlerin mobil uygulamalarının 2017 yılından itibaren hibrit olacağı haber olarak duyurulmaya başlanmıştır. Bunun nedeni ise daha kısa proje süresi ile birden fazla platformda uygulama yayınlanmasına olanak sağlaması. Böylece şirketler daha az bütçe ile uygulamalarından daha fazla verim alabileceklerdir.

Tüm sınırları ortadan kaldıran teknoloji: Nesnelerin İnterneti

Geleceğin mobil uygulama trendlerine yön vermesi ile bilinen ve en çok ihtiyaç duyulacak alan olan nesnelerin interneti kavramı ile tüm sınırlar ortadan aklkıyor. Her bir internete bağlı nesnenin yönetilebilmesi, güncellenmesi, işlevsel hale getirilebilmesi için akıllı telefonlar ve bilgisayarlar üzerinden erişilebiliyor olması gerekiyor. İnternete bağlanan nesne sayısı 17,68 milyarken bu rakam 2020 yılında tam olarak 200 milyara çıkması ön görülüyor. Bu sayılar sonucunda mükemmel bir trend bizlere kucak açmış olacak.

Olmazsa olmaz trend: Lokasyon bazlı uygulamalar

Rezervasyon, mesajlaşma, taksi çağırma, ödüllendirme, yorumlama, hizmet bulma ve daha lokasyon bazlı uygulamanın altın çağı olan 2016 yılında yükselmeye başlayan lokasyon servisleri bu yıl geçen yıla göre katlanarak artması beklenmektedir. Çok kısa bir zaman sonra her mobil uygulamanın lokasyon bazlı olacağı ön görülüyor. Harita uygulamaları, kişisel güvenlik uygulamaları, akıllı ev sistemleri ve daha ortaya çıkmamış, çıkmasına az kalmış yeni uygulamalar dahil olmak üzere eskimeyecek trend lokasyon bazlı uygulamalar arasında yerini şimdiden aldı.