2017 Yılının En Son E-Ticaret Trendleri Nelerdir?

2017 yılının ilk ayını arkamızda bırakmak üzereyiz, e-ticaret siteniz 2017 trendlerine uyumlu mu? Yoksa siz hala 2016 trendleri ile satış yapmaya mı çalışıyorsunuz? J Yaklaşın 2017 trendlerini açıklıyoruz.

Sosyal medya siteleri üzerinde bulunan Chat botları

Günün birinde yapay zekâ ile konuşarak alışveriş yapacağınızı söyleseler ne düşünürdünüz? 2017 yılında bu durum karşınıza sıkça gelecek. Bu yazılımlar, bir insanla sohbet eder gibi programlanıp, sizin sorularınıza yanıtlar verebiliyor. Facebook, Whatsapp, TWitter ve Google Allo kullanıcılarına alışverişlerinde, rezervasyonlarında ve alışveriş sonrası destek hizmetlerinde bu Chat Bot yazılımları sayesinde iş yükü azalıyor.

Etkileşim artacak, müşteri memnuniyeti ön sıralara taşınacak

Artık müşteriler için markalar daha ulaşılabilir bir hal aldı. Sosyal medya kanalları üzerinden verilen destek ve çeşitli iletişim kanalları sayesinde marka etkileşimleri müşteri memnuniyetinde önemli bir rol oynayacaktır.  Özel kampanyalar, sıcak indirim saatleri, kişi bazı indirimler, e-posta pazarlamalar, indirim kuponları gibi sayısız özellikler sayesinde markalar reklamlarında organik yollara giderek, müşterilerinden kendi reklamlarını yapmalarını bekleyeceklerdir.

Artık vazgeçilmez olan tek şey; Mobil taraf

Yaşadığımız çağın bir diğer adı, mobilin altın çağı olarak adlandırılmaktadır. E-ticaret standartlarının arasında yer alan mobil desteği ile kullanıcı seçeneği arttırılarak her alandaki müşterilere erişilecek ve satış oranlarında büyük derecede artış gözlenecektir. Küresel pazarda satışları azalan masaüstü ve laptop seçenekleri yerini mobil cihazlara bırakması ile e-ticaret sayfanızın mobil uygulaması artık bir zorunluk.

Satış kişiselleştirme

Artık müşteriler e-ticaret sayfalarında gezerken kendilerini özel hissetmek istiyor. Markaların bu istekleri karşılayabilmesi ve kullanıcılarına Premium bir hava sunabilmesi için, kullanıcı geçmişi, sosyal medya entegreleri, alışveriş geçmişi gibi konuları derledikten sonra kişiselleştirilmiş sayfalar ile her kullanıcıya farklı bir alışveriş deneyimi sunmaktadırlar.

Toplanan bilgilerin analizinden sonra hedef kitle aşamasının kolaylaşması ve farklı segmentlere göre müşteri grupları oluşturulması marka tarafı içinde oldukça kolaylaşacaktır.