4 Adımda SEO Uyumlu Makale Yazmak

Bu konu, SEO dünyasındaki en önemli konulardan birisidir. Makale yazıları, internet sitelerinin SEO başarıları için kilit nokta olabilme özelliği sahiptir. Durum böyle olunca biz de dedik ki; 5 adımda SEO uyumlu makale yazmayı anlatalım.

SEO Uyumlu Makale Ne Demek?

Öncelikle SEO’nun ne olduğuna bakalım; SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) olarak geçen bir sistemdir. Google, Yahoo, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında, internet sitenizin üst sıralarda yer alması için uygulanan bir teknik ve sistemdir.

Eğer kafanızdaki içerik tamamen sizden çıkan ve sıfırdan, fikri ve içerdiği her bir eleman orijinal değil ise yüksek ihtimalle, makaleniz daha önce başkaları tarafından onlarca, belki de yüzlerce kez hazırlanmıştır.

Bu içeriklerin bazıları çok kaliteli, hatta bazıları çok da yaratıcı olabilir. Burada kendinize sormanız gereken soru; Yazdığınız içeriğin, diğer içerikler arasından nasıl sıyrılabileceği olmalıdır.

Konu SEO olunca, birbirine etle, tırnak gibi bağlı olan iki konu mevcut:

 • Kullanıcı deneyimini merkeze alan kaliteli içerik,
 • İçeriğin SEO uyumlu hale getirilmesi.

Kullanıcı Deneyimi Odaklı İçerik Oluşturmak

Birbirimize karşı dürüst olalım haydi; Önünüze 5 paragraflık bir makale gelse onu sorgusuz ve sualsiz bir şekilde, sonuna kadar okumaya çalışı mısınız? Okumak için kendinizi zorlar mısınız?

Şahsen ben okumam. Alabildiğim bilgiyi, en kısa süre içerisinde almaya odaklanır, bilgiyi alır ve olay yerinden uzaklaşırım.

Kullanıcıların sayfalarınızda geçirdikleri zamanın ve bu kişilerin Google’da sizi bulduktan sonra yaptıkları diğer davranışların SEO üzerinde çok önemli etkileri vardır. Çünkü Google, sizin her bir hareketinizi takip edebiliyor. Tabii sadece onun arama sonuçları içerisinden girdiğiniz takdirde.

Varsayalım orneksite.com’da listelenen 5 yıldızlı lokantaların sayısı az. Ayrıca fiyatları da diğer sitelerdeki fiyatlardan daha pahalı. Eğer kullanıcıların birçoğu orneksite.com’da aradığını bulamayıp, sayfadan ayrılarak, arama sonuçlarına geri dönerse; SEO bu durumda devreye girecektir.

orneksite.com’dan ayrılıp, siteornek.com sitesine giriş yapan kullanıcılar, aslında hiç fark etmeden siteornek.com’un Google’da üst sıralara çıkmasına yardımcı olmaktadır. Hatta bu tarz bir davranışın sıkça tekrarlanması, siteornek.com’un orneksite.com’u Google’da geçmesine bile neden olabilir!

İçeriğin SEO Uyumlu Hale Gelmesi

Ziyaretçilerinize ve/ya müşterilerinize fayda sağlayın. Artık sıra geldi arama motorları için biraz çalışmaya ve kendinize fayda sağlamaya.

Her ne kadar kullanıcı deneyiminin altını çizsek de ne yazık ki SEO çalışmaları olmadan başarı pek de mümkün olmuyor. Yani kaliteli sayfalar Google sıralamalarında mutlaka yüksek bir yerlere kadar gelebiliyor ancak SEO çalışmaları olmadan, özellikle de rekabetin yoğun olduğu yerlerde, kalıcı başarıdan bahsetmek ne yazık ki kolay değil.

 

SEO Uyumlu Makale Yazmak

 1. Özgün İçerik

Oluşturduğunuz içeriklerin tamamının özgün olması, size SEO açısından büyük bir artı katacaktır. Aksi takdirde içerik oluşturmanıza zaten gerek yok.

 1. Anahtar Kelime Çalışması

Anahtar kelime çalışması, SEO uyumlu makale yazmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir.

 1. Rakip Analizi

İçeriğimizi belirledik ve anahtar kelimelerimizi seçtik. Şimdi ne yapacağız? Rakiplerimizi incelememiz gerekiyor. Bir boksörün, boks maçından önce, karşılaşacağı kişi hakkında hiçbir bilgisinin bulunmaması, boksör için çok tehlikelidir ve bütün adımlarını boşa çıkartma tehlikesi yaşatabilir.

 • Rakibiniz, size oranla ne kadar güçlü?
 • Rakibiniz ilgili sayfasına ne kadar fazla ve ne kadar güçlü Backlink almış?
 1. Kelime Sayısı

Bu konuda herkes için net bir cevap vermek mümkün değil gibi görünüyor. Ancak deneyimlerimiz doğrultusunda ortalama 500 kelimelik bir SEO uyumu hedefli makalenin, işinize yarayacağını söyleyebilirim.

Eğer bir E-Ticaret sitesi için SEO yapmak istiyorsanız ise;

 • Kategori sayfalarında en az 300 – 500 kelime,
 • Ürün sayfalarında en az 150 – 200 kelime,
 • Marka sayfalarında en az 150 – 200 kelime

bulunmasında fayda var.

Özet geçmek gerekirse; SEO makaleniz, 300 kelime ortalamasında, kaynakların tekrar yorumlanması ile yazılmamalıdır. SEO uyumlu makale yazacaksanız, çok dikkatli ve özenli bir çalışma sürdürmelisiniz.