5 Maddede Doğru Influencer Marketing

Ticimax E-ticaret Sistemleri Genel Müdürü Cenk Çiğdemli; “Y kuşağını çevrimiçi alışverişe çekmenin yolu aktif, onaylanmış veya ilgi çeken sosyal medya hesaplarından geçiyor.” dedi. Klasik reklamların Y kuşağına itici geldiğini belirten Çiğdemli, 5 maddede doğru sosyal medya reklamı yapmanın ince ipuçlarını paylaştı.

İçeriğe Müdehale Edilmemesi Gerekiyor

Tanıtımda kullanılacak cümle ve içeriği reklam verenin değil, sosyal medya fenomeni veya hesabı yöneten kişinin seçmesi gerekiyor. Bu sayede sosyal medyada o kullanıcıyı takip eden insanlar, onun tarzına uygun bir içerik göreceklerinden yadırgamadan reklama olumlu cevap veya geridönüş verebilecektir.

Çok Takipçi Hedefine Kapılmayın

Influencer’ın markanızı veya satmak istediğiniz ürün veya ürünlerinizle bir şekilde bağlantılı olduğuna dikkat edin. Sadece çok popüler, milyon takipçisi var tarzı düşünceler ile içeriği, sizin ürününüzle alakasız olan fenomen veya hesaplara yönelmeyin.

Küçük Hesaplarla Başlayın

Küçük oran olarak bakılan 5 – 10 Bin takipçiye sahip fenomen olma yolunda ilerleyen veya sosyal medya hesabı bulunan kişileri gözardı etmeyin. Bu hesaplar da sizi oldukça yükseltebilir.

Doğru Analiz Sonuçları İçin 1 Ay Bekleyin

Tanıtımın başarısını sadece aldığı yorum veya beğeni ile ölçmeye çalışmayın. Satışlarınızın geçen ayki durumunu ve reklam çalışması yaptığınız ayki durumunu yan yana getirip, kıyaslayın. Sonuçları daha sağlıklı şekilde görün.

Ücreti Baştan Konuşun

Tanıtım fiyatının en baştan konuşulması çok önemlidir. Bütçe konusunda net bir kara vermeden veya karşı tarafla anlaşmadan reklam çalışmalarına başlatmayın. Bu konu hem fenomenin motive olması ve daha sağlıklı performans göstermesini sağlar, hem de sizi beklenmedik ücretlerden kurtarır.