Airbus Uçan Otomobil Konsepti Pop.Up’ı Cenevre’de Tanıttı!

Avrupa merkezli bir uçak üreticisi olan Airbus, adını Pop.Up verdiği yeni uçan otomobil konseptini Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımını gerçekleştirdi.

Airbus ve Italdesign ortaklığı ile tasarlanan yeni uçan otomobil sadece ulaşım için düşünülmüş bir projedir. Elektrikler çalışması beklenen uçan otomobilin üzerinde 4 ayrı pervane bulunuyor ve uçuşu bir nevi drone gibi gerçekleşiyor.

Pop.Up aracı karbon fiber bir yapıya sahip olup, boyutları 2.6 mt, 1.4 mt ve 1.5 mt’dir. İki koltuklu olan uçan otomobil dikey olarak kalkıp inmektedir. Yapay zeka ile yönetilen otomobil şehirdeki trafik durumuna göre en iyi olan çözümü sunmaktadır. Gideceğiniz mesafede kara yolunda aşırı trafik varsa Airbus geliştirdiği bu teknik ile size havalanmayı önerecek. Anlatılanlar, yazılanlar çağın ötesinde gibi görünse de yakın gelecek de bu yenilikler bizleri bekliyor olacak.

Hatırlanacağı üzere Airbus son olarak Vahana projesi üzerinde çalışma gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Airbus’un Cenevre de tanıttığı Pop.Up konseptini detaylı olarak aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.