Chrome’dan Başka Kullanabileceğiniz Web Tarayıcıları

Web tarayıcısı denilince akla ilk gelen Chrome oluyor. Elbette ki bunun birçok sebebi bulunuyor. Ancak kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ise açık kaynak kodlu farklı web tarayıcılarını da deneyimlemek istiyor. Biz de bu yazımızda rahatlıkla kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu web tarayıcılarını ve özelliklerini listeledik.

Web tarayıcılarını kullanma biçimi özellikle kişisel bilgilerin korunmasında büyük önem taşıyor. Öyle ki web tarayıcılar üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemler aracılığı ile takip edilme, izlenme ya da kişisel bilgilerini çaldırma ve bu bağlamda saldırıya uğrama ihtimali söz konusu. Bu nedenle kullanıcılar güvenlik açısından en gelişmiş ve donanımlı tarayıcıları kullanmakta haklı.

Midori

Özellikle Linux kullanıcılarının yakından tanıdığı Midori; hızlı olması ve işletim sisteminde az yer kaplaması özellikleri ile ön plana çıkıyor. Bununla birlikte gelişmiş özellikleri ve RSS desteği ile de kullanıcılara hem kişisel kullanımda hem de kurumsal amaçlı kullanımlarda birçok olanak sağlıyor.

Chromium

Chrome’un ikiz kardeşi olarak tanımlanan Chromium, tamamen açık kaynaklı bir yazılımdır. Arayüzü ve kullanılabilirliği Chrome ile büyük benzerlik göstermesinin yanı sıra Bink motorunu kullanan Chromium henüz geliştirilebilir durumdadır ve mevcut bir sürümü bulunmamaktadır.

Pale Moon

Firefox ile benzer bir arayüzle kullanıma sunulan Pale Moon son zamanlarda gerçekleştirilen güncellemeler ile Firefox ile artık benzerlik göstermiyor. Bununla birlikte özelleştirmelerin kullanıcılar açısından büyük önem taşıdığını düşünen Pale Moon bu özelliği ile ön plana çıkıyor.

Dooble

Açık kaynaklı diğer tarayıcılara oranla daha az bilinen Dooble’ın en önem verdiği konu gizliliktir. Bu durumda iFrame’lerin engellenebilir olması ve çerezlerin otomatik bir şekilde kaldırılabiliyor olması büyük önem taşıyor.

Links

Listedeki diğer tarayıcılardan teknik olarak birtakım farklılıklar barındıran Links sistemi sadece bir adet EXE dosyasına izin vermektedir. Farklı fontlarla da karşılaşabileceğiniz Links web tarayıcısı aynı zamanda HTML 4.0 desteğini de içermektedir.

QupZilla

Yaklaşık 8 yıldır kullanımda olan QupZilla; çok farklı platformlarda çalışma özelliği bulunan ve aynı zamanda birçok özelliği ile ön plana çıkan bir tarayıcı durumundadır.

Firefox

Firefox açık kaynak kodlu web tarayıcıları arasında en bilinenidir ve dünyada Chrome’dan sonra ikinci en çok kullanılan tarayıcıdır. Cihazlar arasında senkronizasyon özelliği bulunan, şifre yönetiminin üstün özellikli bir şekilde oluşturulduğu Firefox, aynı zamanda çok zengin bir eklenti kütüphanesine sahip olması nedeni ile birçok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.