Dijital Pazarlamaya Nasıl Başlanır?

Dijital pazarlamaya yeni başlayan şirketler, ilk olarak Facebook’ta bir sayfa açıp ve reklam vererek işin çözülebileceğini düşünürler fakat olumlu sonuçlar alabilmek için mutlaka bir strateji olması gerekir. Strateji deyince akla zaman ve bütçe gelmektedir. Çünkü dijital pazarlama stratejisinde harcanacak zaman ve bütçe yönetimini iyi yapmak gerekir. Dijital dünyaya yeni adım atıyorsanız bu yazı da anlatacaklarım sizler için iyi bir başlangıç olur.

1.Blog Oluşturrmayı Unutmayın!

Günümüzde blog sahibi olmak eskisi gibi şaşırılacak bir durum değil. Artık markaların ve kişilerin blog sayfaları mevcut. Planlamanızı yaparken işe ilk olarak blog ile başlayın. Yeni girişimciler blog yazmaya başladıkların andan itibaren hitlere dikkat ederler, hit almadıklarını düşündükleri anda yazmayı bırakırlar. Bu da yapılan en büyük yanlışların başında gelir. Büyük markalar zamanla bir yere gelir ve blog gerçekten sabır işidir. Çünkü sürekli ve güncel bir çalışma gereklidir. Bloğunuzda ürünlerinizi, sağladığınız servisleri ve müşterinin sorabileceği sorulara istinaden yazılar yazmalısınız. Ayrıca blog sayfanızda şirket ve markanızla alakalı duyurulara da yer verebilirsiniz. İlerleyen zamanda şirketiniz mutlaka blog sayfasının yararını görmeye başlayacaktır.

2.Bütün Sosyal Medya Mecralarını Tanıyın Fakat Hepsinde Yer Almayın

Önemli olan markanızın değerini yaratmak ise müşterilerinizin olmadığı sosyal medya platformlarında zaman harcamanıza gerek yoktur. Sosyal mecralarda önceliklerinizi belirleyin ve ona göre yol alın. Çünkü en büyük mecra da bende yer almalıyım düşüncesi ciddi anlamda yanlıştır. Sizin için önemli olan hedef kitle nerede? Hedef kitlenizin kullandığı sosyal mecralar hangileri? Yani sonuç olarak Doğru kişiyi doğru yerde yakalayıp doğru şeyler paylaşmak gerekmektedir.

3.Google’ı Kızdırmayın.

İnternet ortamında iş yapan bir şirket için en kötü olay Google dizinlerinden kaldırılmaktır. Bu konuda bilgisi olmayan veya sahtekar kişiler tarafından yönetilen web siteleri spam linklere de maruz kalarak işletmeyi içinden çıkılmaz bir duruma getirmektedirler. Bütün şirketlerin tek hedefi Google’da en üst sırada yer almaktır. Dijital pazarlama ve Google tarafında mutlaka uzman birisinden destek alın. Bloğunuzu, şirketinizi ve markanızı düşünüyorsanız bu işi uzman ellere bırakın! İşletmeniz rakiplerinin bir adım önüne geçsin.