E-Ticaret Sistemlerine Damgasını Vuracak 3 Yeni Teknoloji

Geleneksel ticaret siteleri artık teknolojinin gerisinde kaldı, yeni teknolojileri sitelerine entegre etmeyen markalar ise çağın gerisinde kalmaya mahkûm kalacaklar. Yeni nesil teknolojiler ile kullanıcı etkileşimleri artarak satışlara olumlu etkisi var.

1# Yeni gözdemiz Chatbot’lar

Kendinizi müşteri tarafına koydun ve markaya bir soru sorduğunuzu düşünün. Anlık aldığınız cevabın etkisi ne kadardır? Biz söyleyelim, anlık cevap alamayan müşterileri kaybetme oranı %15. Oldukça büyük ve önemli bir kitle. Aktif olarak cevap alabilen, ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşabilen tüketicilerin satım alımı %20 ile %40 arasında değişmektedir.

Chatbot dediğimiz zaman en çok kullanılan ve ilk akla gelen Facebook sohbet botları olmaktadır. Doğru bir şekilde hazırlandığında alışverişi yarıda bırakmanın mümkün olmadığı bir satın alıma hazırlayan botlar, kullanıcıların markaya olan bağımlılığını arttırmakla kalmayıp, iş gücü ve operasyon maliyetlerini ise en aza çekiyorlar.

2# Tabii ki Mobil uyumlu Web Siteler

Dijital dünyaya erişimizin 3’te 2’si artık mobil cihazlardan yapılmaktadır. Mobil uygulamalar tüm dijitali ele geçirerek yepyeni bir Pazar yaratmış durumdalar. Tüketicilerin değişen alışkanlıkları ile siteler mobil uyumlu değilse markaya karşı kötü bir bakış oluşmuş oluyor.

Kullanıcıların yüzde 37’sinin e-ticaret veya perakende mobil uygulamalarını son bir ay içerisinde bir kez mutlaka ziyaret ettiğini gösterir. Çok hızlı açılan responsive tasarımı olan ve mobil uyumlu bir e-ticaret sitesine sahipseniz başarıyı es geçmeniz imkânsız.

#3 Kullanıcı datalarını okuyarak derin öğrenme ile yepyeni bir kullanıcı deneyimi yaratma

E-ticaret sitelerinde toplanan kullanıcı dataları sayesinde, yenilenen ve her kullanıcıya farklı bir ara yüz gösterilebilmektedir. Facebook DeepText motoru sayesinde birçok algoritma, chatbot textleri ile yepyeni bir deneyim hazırlamak için arka planda çalışır halde olmalıdır. Google derin öğrenme ile hataların %60 oranında azaldığı gelen istatiksel bilgiler arasında yer almaktadır.

Gelişmiş verileri analiz ederken, her kullanıcının eşsiz bir bilgi olduğunu, her kullanıcının farklı alışkanlıkları olduğu unutulmamalıdır. Derin öğrenme programları kullanıcıları analiz eder ve bu analizler sonucu yeni algoritmalar üretir.