Facebook İş Arama Özelliği

İnternet kullanımı insanın günlük yaşamının her evresine eşlik ediyor. Özellikle iş kollarının birçoğunun faaliyetlerini İnternet ortamına taşıması iş arama konusunda da öncelikle İnternet tercih ediliyor. LinkedIn profesyonellerin iş ağı olarak başladığı sosyal medya mecra olma yolunda emin adımlarla ilerleyip git gide kalabalıklaşırken Facebook da benzer bir güncelleme ile LinkedIn’e rakip olmayı hedefliyor. Bu noktada Facebook’un çok daha yerel bir profile sahip olması ve LinkedIn üzerinden iş ilanı açmakta zorlanan küçük işletmeler için çok daha konforlu bir süreç sunacak gibi görünüyor. 2011 yılında Community Boots programına büyük yatırımlar yapan Facebook bu yatırımın meyvesini toplamayı hedeflerken yeni yatırımlar yapmayı de hedefliyor.

Anlayacağınız bugün Facebook 40’dan fazla ülkede piyasaya sürdüğü ilanları özeliği ile hem iş arayanların hem de işletmelerin ve şirketlerin daha nitelikli kullanımına olanak sağlıyor. Artık Facebook sayfasındaki İşler sekmesinde iş ilanları yayınlanacak. Aynı zamanda İşler panelinde Facebook Marketplace ve Haber Kaynağı üzerinden de iş ilanlarının reklamları yapılabilecek. Facebook işverenler ile iş arayanların Messenger üzerinden iletişim kurabilmelerini de kolaylaştırmış görünüyor.

Öncelikle 2016 yılında sızdırılan bu özellik 2017’de ABD ve Kanada’da piyasaya sunuldu. Şimdi ise ağını daha da fazla genişletmek isteyen Facebook; Fransa, İtalya, İspanya ve Brezilya’da kullanıma açılıyor. Tüm dünyada Facebook kullanıcılarının kişisel paylaşımlarının yoğun olarak gerçekleştirildiği bir mecra idi. Ancak Facebook geliştiricileri bunun yanı sıra iş ağı oluşturarak şirketlerin de Facebook’u çok daha aktif kullanmasını hedefliyor. Ancak iş arayanlar şirketlerin özel paylaşımlarına ulaşmasını istemeyecektir ve Facebook bu noktada gizlilik ayarlarının yeniden yapılandırılması konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Son zamanlarda günlük Facebook kullanım oranının kullanımında büyük düşüş yaşanıyor. Bu yeni gelişmelerle durum tersine dönecek mi hep birlikte göreceğiz.