Facebook Yapay Zeka İle Dil Engelini Yıkmayı Planlıyor

Yapay zekanın, bize çok büyük yardımlar ve kolaylıklar getireceğini düşünenlerden birisi de tartışmasız Facebook‘tur. Dev sosyal medya ismi Facebook, yapacağı yenilik ile iletişim esnasında oluşan dil engelini ortalan kaldırmaya çalışıyor.

Yani zaten Facebook ile mesafeleri ortadan kaldıran Mark Zuckerberg, öyle bir yapay zeka geliştirmeye çalışıyor ki; Dil gibi çok önemli bir unsuru da yok ederek, herkesin birbiri ile rahatça iletişim kurabilmesini sağlamak istiyor.

Facebook, çok karmaşık görevleri çözmek için paralel bir işlemeyi kullanmaya çalışıyor. Bir yapay zeka türü olan “Konvansiyonel sinir ağları”nda çarpıcı sonuçlar elde eden Facebook, şirketin yapay zeka geliştirme ekibi geleneksel dil çeivirisi yazılımından 9 kat iyi performans verdiğini söylüyor.

CNN, yani “Konvansiyel sinir ağları” mimarisi, aynen insanlardaki gibi kelimelerin dizilimindeki anlamı bulmaya yardımcı olmak için çalışıyor. Facebook, bu yeni metodolojiyi oluştururken, “Dünyada bulunan 6.500 dilin tamamını çevirmek mümkün değil. Bu yüzden bu dillerin hepsinde çalışacak bir yapay zeka yapmak daha mantıklı” şeklinde konuşan Facebook “Yapay zeka ekibi, hızlı ve doğru çeviri ile herkesin birbiriyle iletişim kurabilmesi ve halihazırda Facebook sayesinde mesafelerin de ortadan kalkmasıyla dünya çok farklı şekilde gelişebilir.” gibi bir düşünceye sahip.

Ayrıca Facebook’un yapay zeka ekibi, bu teknolojiyi en kısa sürede WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram gibi kendi kontrolündeki sosyal medya platformlarına da aktarmayı planlıyor.