Facebook’ta Algoritma Değişikliği

Facebook tarafından geliştirilen yeni algoritma ile artık ilginizi çekecek daha doğru ve kaliteli içerikleri görebileceksiniz. Facebook akışı üzerine incelemeler yapan yöneticiler, spam içerikli bilgilerin ilk etapta bir ilgi çekmesine rağmen doğru ve kalıcı bilgilerin uzun zamanda daha fazla etkileşim aldığını gözlemlemişler.

Facebook’ta bunun üzerine geliştirdiği algoritma değişikliği ile kullanıcılara daha doğru içeriği sunmayı amaçlamaktadır. Gerçekten yayının doğru olup olmadığı bazı maddelere göre belirlenecek. Örnek verecek olursak; bir sayfada paylaşılan içeriği kullanıcıların çoğu profilinde gizliyor ise bu içerikte bir problem olduğu kanısına varılır. Buna benzer bir sürü maddeyi göz önünde bulunduran Facebook puan yüksekliğine göre sistemi kategorize ediyor. Böylece ya fazla kişi görüyor ya da daha az kişi görüyor.

Güncellemeleri Gerçek Zamanlı Olması

Facebook bu algoritma değişikliğinden sonra bir çok farklı konuda araştırmalara devam etmekte ve kullanıcılara daha gerçek içeriklerin sunumu için uğraşmaktadır. Diğer sosyal ağlarla kıyaslayacak olursak aslında Facebook ‘ana haber bülteni’ izlenimi vermekteydi. Son geliştirilen algoritma ile bu konuya da biraz çözüm sağlanmıştır.

Artık Facebook içerikleri aldıkları etkileşimin yoğunluğuna göre daha hızlı zamanda daha fazla kişiye ulaşacak. Örneğin; Şarkısı aşırı popüler olmuş ve herkes tarafından beğeni ve yorum almışsa bu içeriği daha fazla gösterecek Facebook.

Peki Bu Değişiklikler Bizi Etkileyecek Mi?

Son yapılan algoritma değişikliğinden ilk olarak büyük yayıncılar etkilenecek. Küçük yayıncıları ise fazla etkilemeyeceğini belirtmekte Facebook yöneticileri. Bu sebeple sayfaların bazıların da düşüş bazıların da ise yükseliş meydana gelebilir.

Amerika’da yapılan seçimler Facebook’ta oluşan yalan haberlerden dolayı çok etkilendi. Bu durumla birlikte bütün suç Facebook’un üzerine kalmıştı. Sonuç olarak yapılan değişikliklerle birlikte ileri de yapılacak değişiklikler birleştiğinde bunlar üzerine önemli bir adım atılmış olacak.