Firmanıza Gönderilen Aylık SEO Raporu Ne Anlama Geliyor?

Profesyonel SEO hizmeti alıyorsunuz ve her ay sonunda mail kutunuzda SEO raporu konulu bir mail görüyorsunuz. Gönderilen belgeyi incelediğiniz halde hiçbir şey anlamıyor musunuz? Bu yazımızda SEO raporları ne anlatıyor, sorusunun cevabını vereceğiz.

SEO çalışmaları web sitenizi daha çok kullanıcının ziyaret etmesini sağlamanın yanında bu ziyaretçilerin web sitenizde uzun süre kalmasını da hedeflemektedir. Bu nedenle kaliteli metin ve görsel içerikler yayınlanarak hedef kitlenin nitelikli bilgiye ulaşması sağlanmaktadır. Periyodik olarak çalıştığınız ajans tarafından size gönderilen SEO raporunda mutlaka web sitenizin genel trafiği, dolaşım süresi, hangi web sayfanızın daha çok ziyaret edildiği, anahtar kelimelerinizin arama motorları üzerinde kaçıncı sayfa ve sırada olduğu gibi bilgileri içermektedir. Birlikte çalıştığınız ajansın farklı araç ve yazılımlar ile çalışıyor olmasına dikkat etmenizi öneririz.

SEO raporundaki kavramlar neyi ifade ediyor?

Oturum; Belirli zaman aralığında web sitenizin kaç kişi tarafından ziyaret edildiğini ifade etmektedir. Organik oturum sayısının yüksek olması bu noktada önemlidir.

Ortalama oturum süresi; Web sitenizin ziyaret edildiği süreyi ifade etmektedir. Web sitenizin trafiğinin artması ile ortalama oturum süresi artışının paralel olması önemlidir.

Hemen çıkma oranı; Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bir diğer web sayfanızı ziyaret etmeden çıkması hemen çıkma olarak tanımlanmaktadır. Çok daha ilginç içerikler ile ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun süre dolaşması sağlanmalıdır.

Yeni kullanıcılar; web sitenizi daha önce hiç ziyaret etmemiş ve ilk kez ziyaret etmiş kullanıcıların sayısıdır. Özellikle site dışı SEO çalışmaları ile arttırılabilmektedir.

Her SEO uzmanının ya da her SEO ajansının hazırladığı raporlar farklıdır. Her ajansın hazırladığı raporda farklı analiz ve bilgiler bulunabilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gereksiz bilgilerden arındırılmış, nesnel verilen sunan raporlardır.

Birçok ajans ya da SEO uzmanı birinci sayfa, birinci sıra garantisi vermektedir. Bu vaatlerin gerçekçi olabilmesi için öncelikle web sitenizin analizinin nitelikli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda üzerinde çalışılacak anahtar kelimeler, web sitesinin hangi sektörde olduğu gibi noktalar da başarı oranını etkilemektedir.

SEO çalışmasının uzun soluklu bir çalışma olduğu unutulmamalıdır. Gerçekleştirilen optimizasyonlar ve oluşturulan içerikler arama motorları ve kullanıcılar üzerinde uzun vade de etkisini gösterebilmektedir.