Google Nesnel Arama Sonuçlarını Kısıtlıyor

19 yıldır hayatımızın içerisinde olan Google, her geçen gün yeni bir güncelleme ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yol hikayesine arama motoru olarak başladığı günden bu yana kullanıcıların merak ettiği her bilgiyi alternatifleri ile birlikte sunuyor. Bununla birlikte insan yaşamında internetin son yıllarda bilgi paylaşımının yanı sıra gelir elde etme alanı da olması; Google ve diğer arama motorlarını çok daha değerli kılıyor. Özellikle işletmeler; sanal markalarını oluşturarak hem reklam ve tanıtım faaliyetlerini hem de E-Ticaret gibi alışveriş işlemlerini gerçekleştiriyor.

Adsense, Adwords gibi reklam araçları, Haritalar gibi farklı yolcu çeşitleri için yol tarifi hizmeti, tüm dünya dillerinin çevirisinin artık %90 oranında doğru çevrildiği Çeviri, Video paylaşımlarının yapılabildiği Youtube, hem kişisel hem de kurumsal iletişimin güvenilir bir şekilde sağlandığı Gmail ve birçok alanda sunduğu hizmetler ile Google bugün her kullanıcı için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.

Her yaştan kullanıcının bilgi alma ve iletişim kurmasına yardımcı olan Google, gerçekleştirdiği son güncellemeler arasında arama sonuçlarını kısıtlaması da yer alıyor. Peki arama sonuçlarının kısıtlanması nedir?

Google arama çubuğunda ‘7*4’ arandığında sadece işlemin sonucunu göstermesi ya da ‘İzmir’de saat kaç’ arandığında sadece saatin sonucunu göstermesi gibi nesnel, objektif ve alternatifi olmayan bilgileri vermesi arama sonuçlarının kısıtlanması olarak tanımlanıyor. Bu güncelleme şimdilik birim dönüştürücü, saat ve hesap makinesi aramalarında aktif durumda. Kullanıcılar arzu ederse tüm sonuçları da görebilecek ancak arama sonuçlarının kısıtlanması ile yükleme süresinin artırılması ve kullanıcı deneyiminin daha da iyileştirilmesi sağlanmış oluyor.

 

Google kullanıcı dostu arama motoru olmaya devam ederken organik arama oranları, reklam verme gibi işlemlerin de iyileştirilmesini amaçlıyor. Bizler de hem web hem de mobil uyumlu bir şekilde çalışan Google hizmetleri ile ilgili bilgileri buradan paylaşmaya devam edeceğiz.