Google, Yeni Görsel Hikaye Formatını Duyurdu!

 

Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya platformlarına rakip ve alternatif olmak isteyen dünya devi Google, yeni görsel hikaye anlatım formatı olan AMP Stories sistemini yayınladı.

Dünya devi Google, dünyaca ünlü ve artık çoğu sosyal medya platformunda bulunan hikaye sistemini, kendi sistemine de entegre etti. Bu yeni sistem, yayıncıların metin mesajı, görsel, video ve grafikleri tek bir içerikte birleştirmesine olanak sağlıyor. AMP, yani Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), diğer hızlı yüklenen AMP ekosistemine ait formatlar gibi modül kullanım için geliştirildi.

Fakat Google, sistem ne kadar mobil cihazlar için olsa da kullanıcıların, içerikleri farklı cihazlardan görüntüleyip, paylaşabilmesi için masaüstü desteğini de sistemine ekledi.

CNN, Mic, Vox Media ve The Washington Post gibi medya ve yayıncılık kuruluşları, AMP Stories’deki yerini çoktan aldı. Bu şirketlerin ve diğer büyük markaların paylaştığı içerikler, “Top Stories From” ve “Visual Stroies From” sekmeleri altında, en çok görüntülenen ve en iyiler gibi sekmeler şeklinde görünecek.

Google, bu platformda yayıncıların içeriklerinde reklam yapmasına izin verecek. Daha da önemlisi; Reklam gelirlerinin tamamını kuruluşlara iletecek. Reklamcılığın, yayıncılık için önemli bir gelir kaynağı olduğunun fazlasıyla farkında olan Google, yayıncılığın ve gazeteciliğin bir şekilde finanse edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden birisi olan Google, bu aralar tüketici odaklı yaklaşımı benimseyen yayıncıların formata dahil olması için çalışıyor. Fakat AMP Stories, özellikle formatı denemek ve bu tür hikayeler paylaşmak isteyen küçük yayıncılar için bazı zorluklar taşıyor.

Çünkü yeni formata alışmak için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Ayrıca platformu başarılı şekilde kullanabilecek yaratıcı beyinlere, gazetecilere ve haber yayıncılığı yapan kuruluşlardan insanlara ihtiyaç var.

İşte dünya devi Google’ın hızlı, sürükleyici, açık ve net olarak tanımladığı AMP Stories’in bazı özellikleri:

  1. Zengin görselleri ve videoları destekleyen yüksek performans,
  2. Animasyon ve tıklanabilen etkileşimlerle hikaye anlatımı,
  3. Web üzerindeki mobil ve masaüstü cihaz desteği,
  4. Analytics gibi özellikleri desteklemek için veri görüntüleme.

Yeni sistem olan AMP Stories’in meyvelerini çok yakında gözlemlemek ve deneyimlemek istiyoruz.

Google’ın yaptığı her iş farklı oluyor ve bence bu iş de çok kaliteli bir şekilde kullanıma sunulacak. Bekleyeceğiz ve göreceğiz…

Aşağıdaki kısımdan Google’ın The AMP Channel ismindeki YouTube kanalına, AMP Stories’i tanıtmak için hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.