Google’dan Ebeveyn Denetim Uygulaması : Family Link

İnsan hayatını büyük oranda kolaylaştıran akıllı telefon ve tabletler ne kadar teknolojik ürünler olsa da özellikle küçük yaşlarda sakıncalı olmaktadır. Android akıllı telefon kullanım oranını yükseltmek ve daha güvenli hale getirmek için Google tarafından geliştirilen Family Link uygulaması duyuruldu.

Family Link uygulaması ile çocuklarına ait Google hesabı açma yetkisine sahip olacak anne babalar, çocukların kullandıkları uygulamalar dahil tablet ve telefonlar da ne kadar vakit geçirdikleri bilgisine de erişebilecekler. Android 7.0 Nougat işletim sistemine sahip telefonlarda çalışan Family Link, ilk olarak Amerika’da kullanıma açıldı.

Hesapların eşleştirilmesi ile kullanılan Family Link, uygulama içerisinde ne kadar süre geçirildiği bilgisine kadar detaylı bilgiler vermektedir. Family Link uygulaması ile Android cihazı uzaktan kapatma ve kapanacağı zaman dilimini belirlemek de mümkün olacaktır.

13 yaş altı çocuklar da kullanılabilecek olan Family Link uygulaması, çocukların tercih ettikleri uygulamaları kontrol altından tutmak isteyen ebeveynler için aşırı faydalı bir çözüm olmaktadır. Cihazlara yüklenebilen bu uygulamayı önce ebeveyn onayına sunan Family Link, çocukları zararlı olabilecek etkilerden korumayı düşünmektedir. Elbette internet dünyasının çocuklar üzerinde zararları olabileceği düşünüldüğünde Family Link uygulamasına ihtiyaç olduğu gözlemlenmektedir.