Güle Güle Penguen Mizah, Hoş geldin Mobil Penguen

Türkiye’de adını sıkça duyuran ve başarılı mizah dergileri arasında açık ara en iyisi olan Penguen geçen gün yaptığı açıklama ile dergiyi kapatma kararı aldıklarını duyurdu. Dergiler bir süre büyür ve kapanır bu hep böyleydi ama modern çağın getirilerinden birisi olan offline okuma dönemi bitti.

Baskılı yayın hayatını durduma kararı alan penguen dergisinin yaptığı açıklama direkt olarak değişen teknolojilerinin neler getirdiği açıklar durumda.

Artık dergi okumuyoruz, dergi okuma alışkanlığını kaybettik. Mesele sadece mizah dergileri de değil. Bütün dünyada basın hızla küçülüyor. Önce internet, ardından akıllı telefonlar hayatımıza girince dergi, gazete okuma alışkanlığı yavaş yavaş azaldı. Bunun üstüne bir de kendileri bir şey üretmeden karikatürlerimizi izinsiz yayımlayan, bizim işlerimizin üzerinden reklam geliri toplamaya çalışan siteleri, sosyal medya hesaplarını da ekleyin. Aman yanlış anlaşılmasın, bu yüzden okurlarımıza sitem içinde değiliz. Nerede olursa olsun karikatür okumak isteyen okurlarımızı anlıyoruz, kendi sayfalarında karikatürlerimizi arkadaşlarıyla paylaşan okurumuzun heyecanı da hoşumuza gidiyor. Ama durum bu, keşke dergi Facebook’taki like’larla çıkabilseydi. Şu yaşadığımız zorluklar da yeni değil, aslında yıllar önce zorlanmaya başladık. Özveriyle ancak buraya kadar gelebildik.”

Artık devir mobilin devri diye boşuna söylemiyoruz ?

Günümüzde mizah dergileri ve karikatürleri basılı dergilerden çok sosyal medyada görmekteyiz. Bu yüzden derginin satın alınma oranı oldukça düştü ve maliyetleri, kişilerin gelir haklarını karşılamamaya başladı. Derginin aldığı karar ile bundan sonra mobil hayatına devam edebileceği ve baskılı derginin sadece son 4 sayısı kaldığını açıkladılar. Dediğimiz gibi bu kadar başarılı kabul edilen bir dergi bile teknolojinin değişimine ayak uyduramayabiliyor.

Turkcell dergilik içerisinde bulunan ve en çok okunan dergilerin listesi

  • Leman
  • Atlas
  • Bayan Yanı
  • OT Dergi
  • Lezzet