IAB Avrupa Dijital Video Reklam Formatları Araştırması Sonuçlandı

Araştırma sonuçlarına göre reklam verenler, yayıncılar ve ajanslar, dijital reklam kampanyaları dışında alternatif bir fikir arayışındalar.

31 ülkeden, toplamda 700 reklamveren, yayıncı ve ajansın katıldığı araştırmada şuanda Avcupa’da marka kampanyaları kullanılan video formatlarındaki eğilim ve teknik özellikler hakkında fikirler veriliyor.

Araştırmalara göre Avrupa’ya uygun olarak video reklam pazarında 3 adet reklam formatı bulunuyor. Bunlar sırasıyla; In-streampre-roll formatı, out-stream in-arcticle/in-page formatı ve 30 saniyelik spot. Bu formatlar, reklamverenler, yayıncılar ve ajanslar arasında küçük farklılıklar oluşturarak, sektördeki trendlere yatırımın geri dönüşüne öncülük ediyor.

Raporda öne çıkan başlıklar aşağıdaki gibidir:

Bazı bölgelerde in-stream formatı, out-stream formatından daha az kullanılıyor. Örneğin Batı Avrupa’da out-stream in-article-in page format kullanımı, pre-roll kullanımına göre daha fazla.

Araştırmanın sonuçlarına göre, ajansların 3/2’si tüm cihazlarda 30 saniyelik yayın formatını kullandığı için reklam verenler çapraz medya stratejili reklam kampanyalarını tercih ediyorlar.

Bütün formatların kullanıldığı masaüstü bilgisayarlar, video reklamcılığında hala en yaygın kullanılan cihaz. Ancak mobil cihaz kullanımının artmasıyla tüm formatların mobilde de artacağı öngörülüyor. Örneğin, son 12 ayda mobilde pre-roll kullanımının yüzde 80 oranında arttığı görülüyor.

Reklamlam verenler ve ajanslar cihazları çeşitlendirmenin yanı sıra formatları da zenginleştirme yollarını arıyorlar ve bu amaçla out-stream formata yöneliyorlar. Reklam verenlerin yarısından fazlası in-feed formatı kullanmayı tercih ediyor.

Diğer tarafta, yayıncılar da sayfalarını ve içeriklerini güncellemek ve iyileştirmek için out-stream’i tercih ediyorlar. Yayıncıların yarısından fazlası in-article /in-page formatı kullanıyorlar.

Sektördeki tüm oyuncuların amacı kullanıcıyı rahatsız eden formatları yok etmek olduğu için, overlay ve interstitial kullanımı oldukça azalmış durumda.