İnternet Yayıncılığına RTÜK Denetimi Geliyor

RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) 90’lı yılların başında televizyon yayıncılığının kamu tekelinden çıkması ve özel radyo ve televizyonların da yayın hayatına başlaması ile birlikte 1994 yılında kurulmuştur. Özel televizyon ve radyo yayınlarının faaliyetlerini düzenlemenin yanı sıra denetlemekle de yükümlü olan RTÜK’ün; geçtiğimiz Çarşamba günü (21 Mart 2018) İnternet yayıncılığını da denetlemesine ilişkin yasa onandı. Peki bu ne demek? İnternet üzerindeki hangi yayınları kapsıyor, sansür kavramının İnternet kullanımımıza da dahil olmasının kurumsal ve bireysel kullanıcılara ne gibi etkisi olacak? Hemen konuya girelim.

Son yıllarda televizyon yayınlarında alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların kullanıldığı kareler özendirici olmaması nedeni ile kesiliyor ya da sansürleniyordu. Argo ve küfür içeren söylemler halk dilinde ‘bip’leniyordu. Cinsellik içeren sahneler de aynı şekilde sansürlenerek kesiliyordu. Çünkü televizyon aracılığı ile alınan bilgileri ve izleyici kitlesinin tanık olduğu kareleri denetlemek toplum ahlakını ve aile yapısını koruma amaçlı idi. Bugün televizyondan çok İnternet’in kullanılması, yeni neslin iletişim kurma ve haber alma ihtiyaçlarını televizyon ve radyo kanallarından çok İnternet üzerinden karşılaması, bu alanın da denetlenmesi ihtiyacını açığa çıkardı. Bu durum ise toplumu iki ayrı düşünceyi sahiplenmeye yöneltti. Bir kesim İnternet yayıncılığına sansür uygulandığını savunurken bir kesim de toplumun ahlaki değerlerinin korunmasına yönelik bir adım olduğunu savunuyor. Peki bundan sonra ne olacak?

Yeni düzenlemeden sonra sadece İnternet üzerinden yayın yapmak isteyen kuruluşlar RTÜK’ten yayın lisansı almak durumunda olacak. Videoların yayınlanacağı platform sahiplerinin de yine RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alması gerekecek. Aksi halde RTÜK, sulh ceza hakiminden içeriğin çıkarılması ya da kaldırılmasını talep edebilecek ve duruşma olmaksızın 24 saat içerisinde karara bağlanacak. Günümüzde kullanıcıların en çok ziyaret ettiği Puhu TV, Blu TV ve Netflix gibi platformlarda toplum değerlerini zedeleyecek ürünlerin yayınlanmasına izin verilmeyecek ve sosyal medya platformlarında bireysel kullanıcıların yayınladıkları videolar da uygun bulunmadığı taktirde kaldırılacak.

İster sansür ister düzenleme olarak adlandırılsın İnternet kullanımının nitelikli olması için eğitimin önemi büyük. Bu nedenle çocukların İnternet kullanımını RTÜK’ten önce ebeveynleri kontrol altına alması gerekiyor.