Kitle iletişiminin vazgeçilmez yeni adresi : SOSYAL MEDYA MECRALARI

İnternet teknolojilerinin gelişmeleri sonucunda yani web 2.0. teknolojilerinin hayata geçmesi ile insanların teknik ve spesifik bilgilere ihtiyaç duymadan bilgi paylaşmalarına olanak sağlayan ağların bütününde iletişim kurabilmelerine olanak sağlanmıştır.

Erişimi kolay ve aranan bilgiye saniyeler içinde ulaşmaya olanak sağlayan Facebook, Twitter, İnstagram, YouTube, Wikipedia, gibi sosyal medya mecra sitelerinden bazılarıdır. Kullanımı basit ve maliyeti bedavaya yakın olan sosyal medya siteleri sayesinde kullanıcıların birbirleri ile zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın her konuda bilgi, düşünce ve fikir alışverişinde bulunabilmeleri ve her geçen gün artan kullanıcı sayısı sosyal medyanın gücünü ve önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Her sene bir önceki seneyi katlayarak artan kullanıcı sayıları ile gündelik yaşamımız artık sosyal medya sitelerine entegre olmuş durumdadır.

Gerek psikolojik gerekse diğer amaçlar dışında insanların paylaşım duygularını ortaya çıkaran sosyal medya kültürü ile 7 gün 24 saat aranılan her türlü içeriğe ulaşmak sadece saniyelere inmiştir. Ticaretten, sağlığa, otomotiv den eğitime her alan ve her tarzda sektörün giriş yaptığı sosyal medya dünyası gün geçtikçe gelişmekte ve ilerlemektedir.

Sosyal medya platformlarında İşletmeler hizmetlerinin satın alınmasını yani işletmenin tercih edilmesini sağlamak için birtakım sosyal medya pazarlama faaliyetleri yaparak tüketiciler ile iletişime geçerken, tüketiciler satın aldıkları mal ve/veya hizmetler hakkındaki deneyimlerini, düşüncelerini, memnuniyet ya da memnuniyetsizliklerini rahatlıkla ve kolayca paylaşabilmektedir.

Kısaca özetleyecek olursak, sosyal medya artık kullanıcılar için vazgeçilmez bir platform haline gelmiştir. Azalan süreler, çabuk ulaşılan bilgiler ve daha nicesi sayesinde kullanıcıların kendi içeriklerini oluşturulmasına izin verildikçe sosyal medya kültürü gün geçtikçe son sürat ilerlemeye devam edecektir.