Markalar artık mobil oyunları tercih ediyor

Geçen gün düzenlenen Webrazzi Mobil 2017 konferansında açıklanan tabloya göre mobil oyun sektörü 2016 yılının sonu itibariyle 41 milyar dolarlık bir ciroya sahip olmuş ve sinema dünyasının altın yeri kabul edilen Hollywood sektörünü geride bırakmıştır.

2017 yılında en çok ciro yapan 10 uygulamanın ilk 9 tanesi mobil oyundur ve 2016 yılı indirme rakamlarında 31.7 milyar oyun uygulaması indirilmiştir. Bu derece büyük bir pasta ortada dururken markalar artık yatırım faaliyetlerini ve reklam kampanyalarını mobil oyunlara entegre etmek için çalışmalara başladılar.

Tüm Mobil Oyun Pazarının Toplam Cirosu 41 Milyar Dolar

Türkiye’de 2011 yıllarının sonuna doğru patlama yapan mobil oyun sektörü şuan altın çağını yaşamaktadır. Dünyada 7 milyarlık sektör ile açılış yapan oyun sektörü günümüzde 41 milyar dolara ulaşmıştır. Dünyanın en çok kazanan uygulamalarına baktığımızda, 2017 şubat ayında en çok kazanan uygulama sıralamasında 10 uygulamanın 9’u oyun. Diğeri Netflix uygulamasıdır. Bu rakamları Dünya nüfusuna bölersek kişi başına 6-7 oyun indirilme sayısı elde ediyoruz. Yani her kullanıcı birden fazla oyun indirip oynuyor.

Türkiye bu işin neresinde?

2017 yılı verilerine baktığımız zaman mobil oyun pazarımız 220 milyon dolar etmektedir. 30 milyon aktif oyuncumuz ile oldukça iyi bir noktadayız. Bu sayıları göz önüne aldığımızda markaların kullanıcılarına en çabuk ulaşacakları nokta mobil oyunlar gibi gözükmektedir.