Pinterest Hakkındaki Bilinmeyenler!

İnternetin mobilize bir şekilde kullanımının yaygınlaşması ile gün geçtikçe birçok uygulama geliştiriliyor. Kullanıcıların zaman geçirecekleri ve deneyim yaşayacakları sosyal medya uygulamaları ise en çok sadık kalınan uygulamalar arasında bayrağı bırakmıyor. Facebook ve Twitter ile çıkılan bu eğlenceli yolda yaşamın farklı alanlarını odak alan Instagram, Swarm, Snapchat gibi sosyal medya mecraları arasında Pinterest hak ettiği değeri görmüyor.

Özellikle Türkiye’deki bireysel ve kurumsal kullanıcıların Pinterest’e gereken önemi vermediği araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistik ve infografiklerde açığa çıkıyor. Oysa ki Pinterest uygulaması; dünyanın en değerli 100 markasından 93’ünün aktif olarak kullandığı bir mecra. Peki neden yerli işlemeler ve bireysel kullanıcılar Pinterest’i kullanmıyor? Çünkü ünlüler de kullanmıyor.

Hem reklam ve tanıtım için hem de SEO odaklı çalışmalar için önemi büyük olan Pinterest; web sitelerine en çok trafiği yönlendiren 2. sosyal ağ olma özelliğini taşıyor ve dünya genelinde en çok ziyaret edilen ilk 50 web sitesi arasında yer alıyor. Özellikle markalar için daha çok gelir sağlayan Pinterest’in %80’ini kadın kullanıcılar oluşturuyor. Kadınların İnternet alışverişine çok daha sıcak baktığını düşündüğümüzde kadınlara yönelik ürün ve markaların tanıtım faaliyetleri için altın değerinde bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Son yıllarda e-ticaret sitelerinin aktif bir şekilde kullandığı sosyal medya ağları arasında Pinterest viral olarak yayılmayı çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlaması ile de ön plana çıkıyor. Hem mobil cihazlarda hem de web üzerinden kullanılabilen bu uygulamada tek ziyarette geçirilen sürenin 15 dakikayı aşması da markanızın görülme oranını daha çok arttırıyor.

Gerek Facebook gerekse Instagram ve Twitter bilinen, kullanımının refleks haline geldiği uygulamalar arasında. Ancak Pinterest özellikle görsel odaklı olması ve panolar arasında dolaşımın çok pratik bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlaması yönünden işletmeler için büyük önem taşıyor.

Pinterest Üzerinden Tanıtım Yapabilmek Nasıl Mümkün?

Pinterest görsel odaklı bir mecra. Bu nedenle kaliteli içerik üretmek büyük önem taşıyor. Aynı zamanda sadık takipçilerin sağlanması ve kitle oluşturulması diğer sosyal medya mecraları kadar kolay değil. Bu nedenle de kaliteli içerik üretmek ve hashtag (etiket) yönetimini nitelikli bir şekilde kullanmak tanıtım faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için gereken önemli noktalar.