SEO Ajansı

SEO Çalışmaları Neden Gereklidir?

SEO yani arama optimizasyonu, arama motorunda kullanıcıların arattığı sözcük ve cümleler üzerine çalışarak Web sitesinin Google aramalarında üst sıralara yükselmesini sağlayan zamana yayılmış bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı sitenizin Google tarafından kullanıcı dostu ve yararlı görülmesini sağlamaktır. Böylece içerikleriniz hızlı indexlenir ve Google aramalarında üst sıralara yükselirsiniz.

İnternette araştırma yapan kişiler arattıkları konuda karşılarına çıkan ilk birkaç içeriğe bakıp genelde daha fazlasına gerek duymazlar. Kendi deneyimlerinizden de tahmin edebileceğiniz üzere sitenize ziyaretçi çekmek için Google’da üst sıralarda yer almanız gerekmektedir. SEO uyumlu olmayan web sitelerinin  Google sıralamalarında yükselmesi ise mümkün değildir. Başka bir deyişle eğer sitenize hit çekmek istiyorsanız web sitenizin SEO uyumlu olması bir zorunluluktur.

Sponsorlu veya reklamlı gönderilerle öne çıkmak pek de kullanıcı dostu görülmemektedir. İnternette dolaşan kişiler sponsorlu içeriklerdense ‘’organik’’ olan siteleri gezmeyi tercih etmektedirler. Satın alınan etkileşimdense organik olan etkileşim her zaman için kullanıcıya daha güven verici gelir. Yani siteniz için büyük reklam bütçeleri ayırmak yerine kaliteli bir SEO çalışması yapmak çok daha yararlı olacaktır.

SEO çalışması şu basamakları kapsar:

  • Anahtar kelimeler belirlenir
  • Anahtar kelimelerin geçtiği en az 300 kelimelik özgün içerikler hazırlanır
  • Link verilir

Anahtar kelimeler SEO çalışmasında mihenk taşıdır. Doğru sözcük seçimi makalenizin parçalar halinde indexlenmesini sağlar. İçerikleriniz en az 300 kelime olmalıdır çünkü 300 kelimenin altı yazıları Google değersiz olarak nitelendirir. İçerikler kopya olmamalıdır. Daha önce başka bir sitede paylaşılmış bir içeriği Google fark eder. İçerik ve SEO birbirinden ayrılmaz parçalardır diyebiliriz. 500 kelimelik, anahtar kelimeleri içeren ve görsellerle desteklenmiş olan makaleler Google tarafından faydalı olarak değerlendirilir.

Link vermek ise SEO’nun anahtarıdır. Başka sitelerin web sitenizin içeriklerini alıntılaması ve referans olarak web sitenizin linkini göstermesi oldukça olumlu bir durumdur. Google içeriklerinizi faydalı olarak değerlendirecektir. Elbette paylaşım yapan sitenin kalitesi de burada önem taşımaktadır. Zararlı bir siteden backlink almanız sizin sitenizin de zararlı görülmesine neden olur.

SEO hizmetinin önemini ve hangi çalışmaları kapsadığını kavradıysak web sitenizde istediğiniz trafiği yakalamak için geriye sadece kaliteli bir SEO ajansı ile çalışmak kalıyor.