seo-nedir

SEO Nedir?

SEO kelimesinin açılımı Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinmektedir. İngilizcesi ise ‘Search Engine Optimization’dır. Son dönemde SEO sitemizi arama motorları için optimize ederken aynı zamanda kullanıcı için de optimize etmeye başladı. Ziyaretçilerin sitede kalma süreleri Google’ın arama sonuçlarının en önemli kriterleri arasındadır. Site içi SEO’yu kullanıcıları da hedefleyerek yapmak doğru yolda olduğunuzu gösterir. Sektör bazında düşünecek olursak SEO uzmanı gibi kavramlar daha yaygın olmakla birlikte Google gözünde hem optimizasyon hem de optimize eden kişi olarak bilinir.

SEO 2 bölüme ayrılır;

  • Site İçi Optimizasyon ( On-Page SEO)
  • Site Dışı Optimizasyon ( Off-Page SEO)

SİTE İÇİ OPTİMİZASYON

Site içi optimizasyon, SEO için olmazsa olmaz etkenlerden birisidir. Bir sitenin botlar tarafından daha hızlı ve doğru bir şekilde taranabilmesi için oldukça önemlidir. Site içi optimizasyon yaparken dikkat edilmesi gereken bazı maddeler şunlardır;

  • Uygun bir başlık seçimi
  • Meta description ve keywords etiketleri
  • Kelime ve kod oranı
  • URL yapısının arama motoru dostu olması
  • Site map oluşturulması
  • Anahtar kelime planlama ve araştırma
  • Özgün ve kaliteli içerik
  • H tag etiketleri

Sıraladığımız maddelerin dışında elbette farklı maddeler de mevcut. Fakat siteniz için SEO başlangıcında ilk dikkat edilmesi gereken maddeler bunlar. Site içi optimizasyon işlemini ne kadar doğru ve kaliteli yaparsanız, site dışı optimizasyon çalışmalarına başladığınızda daha hızlı bir etkileşim alırsınız.

Aslında yapılan site için SEO çalışmalarının ana temelinde özgün ve kaliteli içerik yatmaktadır. Google Hummingbird güncellemesi ile bu konunun önemini arttırarak bir nevi arama sonuçlarının da kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Google sadece içeriğin kaliteli, faydalı ve özgün olduğunu dikkate almaktadır.

SİTE DIŞI OPTİMİZASYON

Her site için farklı bir stratejiye sahip olan site dışı optimizasyon çalışmalarında gerekli bilgiyi bu yazımızdan edinebilirsiniz. Daha az maliyet ve daha az zamanla çözümü olan site dışı SEO çalışması yaparken etkiniz dışında çalışmanız gerekebilir. Peki bu nasıl olabilir?

Site dışı optimizasyon çalışmalarında başarı sağlamak için site içi SEO çalışmasının kaliteli ve hedefleyici yapılması gereklidir. Site dışı SEO çalışmalarına direkt olarak etki eden bu çalışmalar özenle yapılmalıdır. İçeriklere ne derece önem verirseniz site dışı SEO çalışmalarında o kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Site dışı optimizasyon çalışmalarının temelinde backlink kavramı da mevcuttur. Backlinkler, iyi bir puana sahip sitelerden gelmesi durumunda backlink alınan siteniz için büyük fark yaratır. Elbette içeriğinizle ilgili ve güvenlik bakımından da iyi bir durumda olması gerekir. Sosyal medya paylaşımlarınızdan kazanılan backlinklerinde etkisi olduğunu unutmayalım.