Şirketlerin Sosyal Medya Planlaması ile İmtihanı

Sosyal medya her ne kadar kedi videosu paylaşarak beğeni kazanmak kadar basit bir kavram gibi görünse de özellikle kurumsal firmalar için buzdağının görünmeyen yüzü epey karanlık. Bunun nedeni ise; sosyal medyanın kitle ile anlık iletişime geçilebilmesine, şikayet ve eleştirilerin çok kolay bir şekilde yansıtılmasına olanak sağlaması. Son yıllarda kurumsal firmalar da sosyal medyanın hızlı ve öfkeli gücünü fark ederek bu alanda da reklam ve tanıtım faaliyetlerini yürütmeye başladı. Ancak sosyal medyanın şirketler için çetrefilli ve riskli bir alan olması dolayısıyla profesyonel ekiplerin bu faaliyeti sürdürmesi çok daha sağlıklı.

Gönderi Oluşturma

Şirketler için sosyal medya planlamasında öncelikle marka kimliği oluşturma ve oluşturulan marka imajına paralel bir sosyal medya üslubu geliştirmek çok önemli. Hazırlanan görsel materyallerde kullanılan renklerin yanı sıra ürün ya da hizmetin dokusuna uygun materyaller ile post oluşturmak da yeterli olmuyor. Çünkü sosyal medya mecraları markanızın hikayesini kitlenize anlatmanın en güncel yolu. Bu durumda oluşturulan gönderilerin gerçeği yansıtması ve bunun yanında ilginç olması gerekiyor.

Gönderi Planlaması

Hazırladığınız postların ne zaman hangi sosyal medya sayfasında yayınlayacağınıza karar vermek için ise kitlenin algısı ve ilgi alanlarını tanımak gerekiyor. Hazırladığınız tüm gönderilerin (ne kadar kaliteli olurlarsa olsun) hepsini aynı gün yayınlarsanız bu durum markanın ciddiyetini ve kurumsal yapısını zedeleyebilir ve takipçilerinizin sıkılmasına neden olabilir. Bu nedenle hedef kitlenin çok iyi tanınmasının yanı sıra sosyal medyanın gün içinde kullanım oranlarının da bilinmesi gereklidir.

Gönderi Raporlaması

Gönderileriniz doğru bir şekilde oluşturuldu ve doğru zamanda doğru sosyal medya profilinizde paylaştığınızı düşünüyorsunuz. Ancak geri dönüşlerin nasıl olduğunu öğrenmezseniz boşa çabalamış olma ihtimalini de göz ardı etmiş olursunuz. Bu nedenle geliştirdiğiniz sosyal medya stratejisinin kitle tarafından kabul edilip edilmediğini öğrenmek için raporlamaya önem vermelisiniz. Raporlama size sonraki dönemde yürüteceğiniz çalışmalarınız hakkında da önemli doneler verecektir.

Etkileşimleri Anlık Yanıtlama

Gönderilerinizin aldığı etkileşimleri anlık cevap vermediğiniz durumlarda sadık takipçilerinizi kaybetme olasılığınız çok yüksek. Bu nedenle sosyal medya çalışmasının bir mesai saati yoktur.

Sosyal medya; marka kimliği oluşturma, paylaşımlara tasarlama, planlama ve etkileşimleri kontrol etmenin yanı sıra istikrarlı bir çalışmayı da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle sosyal medya faaliyetlerini profesyonel ekiplere teslim etmek çok daha nitelikli dönüşler almanızı sağlayacaktır.