Siz Hangisini Tercih Ediyorsunuz: Laravel mi Codelgniter mi?

Siz Hangisini Tercih Ediyorsunuz: Laravel mi CodeIgniter mi?

Son yıllarda İnternet birçok kişi için iş alanı ya da iş geliştirme alanı olarak kullanıyor. Aynı zamanda bugün her kurum ve kuruluş faaliyetlerini tanıtmak ya da derinleştirmek için web siteleri ve uygulamaları kullanıyor. Durum böyle olunca da dönemin mesleği haline gelen yazılım uzmanlığı alanı da çok daha fazla gelişiyor ve nitelikli bir çalışma disiplini gerektiriyor. Öte yandan kod dili birçok insan için hala çok yabancı ve anlaşılamayacak kadar çetrefilli. Bu nedenle insanlar web sitesi kurmak ya da uygulama geliştirmek için profesyonel yardım alıyor.

Biz de bugün iki PHP frameworku karşılaştıracağız. Bu sayede teknik ihtiyaçlarınız doğrultusunda hangi PHP frameworkunun planladığınız yazılım için uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Öncelikle framework nedir onu açalım. Framework PHP yazılımlarının uygulandığı ortamdır.  Bir framework yazılımcı için temel, kitaplıklar ve API gibi birçok yazılım desteği sunmaktadır. Bu sayede planlanan yazılımın web için uyumlu ve odaklanılabilir hale getirilmesinin sağlanmasının yanı sıra birçok araç ile çok daha kullanılabilir ve dönüştürülebilir bir alan oluşturmak için gereklidir. Kısacası ressamlar için tuval, yazarlar için defter ne ise yazılımcılar için de framework odur. Günümüzde çok sık kullanılan iki framework bulunmaktadır; Laravel ile Codelgniter.

Codelgniter; yıllardır kullanılan basit bir araç setine sahip olan güçlü framework olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra hızlı olması sebebi ile orta ölçekli projelerin yazımında kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Aynı zamanda Codelgniter’ın diğer frameworklere oranla öğrenilmesi de daha kolaydır. 2006 yılında ilk sürümü çıkan Codelgniter’in çok geniş ve açık dokümantasyonları olmasıyla ve çok geniş bir topluluğun birbirine destek olması ile de tercih edilebilir hale gelmiştir.

Laravel; son yıllarda birçok yazılımcısının tercihidir. Bunun sebebi ise çok daha güncel ve ayrıntılı olmasının yanı sıra görevleri kolaylaştırmak, çalışılan kısmın belli bir bölümünü silmek, doğrulamalar ve yönlendirmeler gerçekleştirilebiliyor olmasıdır.

Bir PHP yazılımı için en iyi framework tercihi elbette ihtiyaçlar ve kullanılabilirlik ile doğru orantıdadır. Her iki framework farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bu nedenle öğrenmek için hangisinin kullanım olanaklarına daha yakınsanız ondan başlamanızı öneririz. Herhangi bir proje çalışması için ise projenin tüm uygulamaları ve araçlarını göz önünde bulundurarak tercih yapmalısınız.