Sosyal Medya Ajansı Seçimi

Bugün sektörü fark etmeksizin milyonlarca marka sosyal medyada faaliyet göstermekte ve ürünlerini tanıtıp, kampanyalarını duyurmaktadır. Hatta sosyal medya üzerinden müşterinin sorularını yanıtlayıp, müşterileri ile kontak halinde kalmaktadırlar. Yine birçok marka sosyal medyayı daha etkin kullanabilmek adına, rast gele paylaşım yapmaktansa sosyal medya ajansları ile çalışmayı tercih ediyor. Sosyal medya, doğru kullanıldığı takdirde getirdiği gözle görülür geri bildirimler her geçen gün sosyal medya ajanslarının önemini daha da gün yüzüne çıkartıyor.

Sosyal medya, her şeyin çok hızlı değiştiği dijital mecralar bütünüdür. Sosyal medya ajansları, markanızın dijital iletişim stratejilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütür. Bu bağlamda rakip analizi yapar, markanızın hedef kitlesini belirler, gelecek planlarınızı göz önünde bulundurur ve markanızın sosyal medya dilini oluşturur. Sosyal medya kullanımı, Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, Pinterest, Google+ ve Linkedln gibi sitelerde hem kitlenin zevklerindeki hem de sitelerin başlıca kurallarındaki değişimleri takip edip ayak uydurabilmeyi gerektirmektedir. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden doğru hedef kitleye reklam vermek ve takipçi sayısını doğal yollardan arttırmak da profesyonellik, deneyim ve bilgi istemektedir. Öyleyse yanlış uygulamalarla boşuna bütçe harcamamak ve bu işi doğru yapan rakiplerinize karşı zaman kaybetmemek adına sosyal medya ajansı seçiminiz doğru olmalıdır.

Sosyal medya ajansı seçiminde en can alıcı noktalardan biri o ajansın sosyal medya reklamları ve analitik veriler konusundaki başarısında gizlidir. Sosyal medya reklamlarını, televizyon ve basılı reklam modellerinden ayıran farkları bilmek gerekir. Sosyal medya reklamlarında hedefler son derece rasyonel ve analitik düzlemde olmaktadır. Başka bir deyişle takipçi hedefi, izlenme hedefi, web sitesine çekilmesi istenen trafiğin hedefi açıkça bellidir. Yani sosyal medya ajansı seçimi yaparken görüştüğünüz ajansın size karşı hedefleri konusunda net olması gerekmektedir. Sosyal medya raporları ile de bu hedeflerin takipçi sayısı, içerik ve etkileşim açısından aylık olarak ne durumda olduğunu bildirmeli ve gösterdiği hedefleri gerçekleştirebilmelidir.

Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilecek faktörlerden biri de ajansın sosyal medyayı iyi okuyabilmesi ve yenilikçiliğidir. Dönemsel çıkış yakalayan sosyal medya mecralarını iyi okuyup ona uygun içerik üretebilen ajanslar firmanızı çok daha ileriye taşıyacaklardır.