Sosyal Medya Pazarlama Hizmeti

Sosyal Medya Pazarlaması Yaparken Sık Sık Yapılan 6 Hata

Sosyal medyanın önemi gün geçtikçe arttıkça, günlük yaşantımıza olan etkisi azımsanamayacak boyutlara ulaştı. Bugünden sonrada olmaya devam edecek.

Erişim sayıları olarak çok büyük rakamlara ulaşılan sosyal mecralar markaların sıkça tercih ettiği pazarlama kanalları arasında yer almaya başladı. Pazarlama stratejilerine dahil edilmesi gereken sosyal medya pazarlamaları ile hedef kitlenize tam olarak ulaşmak hayal değil. Peki bu stratejileri yaparken ne gibi hatalar yapıyoruz? Gelin birlikte en çok yapılan hataları ele alalım

  • Hedef kitleyi belirlemeden içerik planlamasına başlanması; Hangi sosyal mecrada olursanız olun, içerik planlamanızı sitenin hedef kitlesi ve demografik durumuna göre ayarlamak zorundasınız. Hedef kitleniz, doğru bir şekilde tespit edilmeyip içerik planlamasına geçilirse içerikleriniz asıl hedef kitlenize hiçbir zaman ulaşmayacaktır. Olduğunuz yerde dönüp durmaktan başka bir ilerleme elde edemezsiniz. 
  • Sosyal Medya Uzmanlığının yetkinlik ve kriz yönetimini bilmemesi; Günümüzde şahsi Facebook hesabını yöneten pek çok kişi kendini sosyal medya uzmanı olarak görebilmektedir. Aslında uzman dediğimiz kişinin, tüm sosyal medyayı avucunun içi gibi bilen, trendleri takip eden, anlık pazarlama yapabilen, yaratıcı, tasarım yapabilen, mecraların dinamiklerini bilen kişiler olması gerekmektedir. Sosyal medyanızı eğitimli kişilere emanet etmelisiniz. Bir akrabanızın çocuğuna değil J
  • Gönderileriniz ilgi çekici değilse bu işi yapamıyorsunuz demektir; Paylaşacağınız içerikler merak uyandırmalı, kullanıcılarınızın sizi merak etmesi, sevmesi, gülmesi, düşünmesi kısaca kendilerine ait bir şeyler bulmaları oldukça önemli bir durum. Gönderileriniz ne kadar ilgi çekici olursa o kadar fazla paylaşılır, yorum yapılır ve viral etkileşim sağlanır.
  • Tüm sosyal medya platformlarına aynı anda odaklanmak; Her mecranın dinamiği diğerinden farklıdır. Facebook dili ile Twitter dili farklıdır. Bu tarz örnekler çoğaltılabilir bu yüzden hedef kitlenize sesleneceğiniz bir strateji hazırlayıp bu stratejiye en uygun olacak sosyal platform üzerinden seslenmelisiniz.
  • İçeriklerinizi her zaman önceden hazırlayın; Sosyal mecralarda güncel kalabilmek oldukça önemlidir. Sürekliliği sağlamak adına 1 hafta önceden 1 hafta sonrasının içerik planlarını çıkartmalısınız. İçeriklerinizi planladıktan sonra özel günler ve haftaları günü geldiğinde içerik planlarınıza dahil edebilirsiniz. 
  • Strateji her şeyinizdir. Ya batarsınız ya çıkarsınız; Planlı olmak, özenmek ve içeri planlarınızı önceden hazırladığınız sürece belirli bir süre sonra başarı kendiliğinden size gelecektir. Kampanyalar, reklamlar, özel içerikler gibi konularda alacağınız stratejik planlara göre kendinizden söz ettirmeyi başaracaksınız demektir.