Sosyal Medya ve Üniversitelerin Paylaşımları

Sosyal medya akla gelince; orta yaş üstü annelerimizin Facebook deneyimlerinden tutun, kurumsal firmaların özel günler için hazırladıkları muhteşem paylaşımlara kadar çok geniş bir yelpaze açığa çıkıyor. Peki gerçekte nedir bu sosyal medya? İnternetin mobilize olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte sosyal medya uygulamaları geliştirildi. Facebook, Twitter, Instagram, Swarm gibi farklı parametreler üzerinden deneyimlerin paylaşıldığı sosyal medya uygulamaları yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Bugün milyonlarca bireysel ve kurumsal kullanıcı metin, fotoğraf, video ve yer bildirimi odaklı deneyimlerini kullanıcıları ile paylaşıyor. İletişim ve etkileşim kavramlarına yeni bir bakış açısı kazandıran sosyal medya, kurumların reklam ve tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirmesi için en etkili alan olarak sayılıyor. Özellikle mizah içerikli paylaşımların etkileşim alanı yarattığı sosyal medya faaliyetlerini Türkiye’deki üniversiteler bakın nasıl gerçekleştiriyor.

  • Üsküdar Üniversitesi; özellikle Instagram hesabında paylaştığı doğal ve samimi içeriklerle günden güne yeni takipçiler kazanıyor. Kurum içerisinde gerçekleştirilen faaliyetlerin haber ve reklamlarını Instagram’da aktif şekilde paylaşan Üsküdar Üniversitesi dijital medyaya büyük önem veriyor.
  • İstanbul Kültür Üniversitesi ise sosyal medya araçlarından Twitter’ı aktif kullanarak samimi ve mizah içerikli paylaşımlarda bulunuyor. Facebook’ta kurumsal ve ciddi tavır sergileyen Kültür Üniversitesi Twitter’daki paylaşımları ile çok yoğun bir etkileşim alanı oluşturuyor.
  • Marmara Üniversitesi ise duyuru ve bilgilendirme amacıyla oluşturduğu paylaşımlara bir nebze olsun mizah ögesi katarak etkileşim sağlıyor. Özellikle hashtag (etiket) kullanımındaki başarısı ile Marmara Üniversitesi’ni kutluyoruz.
  • Gazi Üniversitesi, en fazla takipçisi olan üniversiteler arasında. Kurum içerisindeki güncel duyuruları etkili ve modern bir şekilde paylaşarak kullanıcıların sosyal medyada üzerinden sadık kalmasını sağlıyor.

Gerek metin gerekse görüntü odaklı paylaşımlar kullanıcıların gün içerisinde pratik bir şekilde haber almalarını sağlamakla birlikte ortak ilgi alanlarına sahip kullanıcıların da birbirleri ile iletişim kurmasını sağlıyor.

Etkili ve nitelikli olduğu sürece sosyal medya birçok alanda yararlı. Ancak biz yine de sosyal medya zorbalığına ortak olunmaması yönündeki uyarımızı bir kez daha buradan hatırlatalım.