Sosyal Medyadaki Reklamlar Daha Çok Tıklanıyor

RTB House, toplamda 40 ülkeyi baz alarak çıkarttığı verileri paylaşarak, sosyal medya ve web siteleri arasındaki reklam performansını değerlendirdi.

Aşırı sosyal medya kullanımı ve reklam performanslarına rağmen normal web sitelerinin reklam performansları, reklam tıklama performansı açısından hala daha önde. Hem sosyal medya, hem de web sitelerini kullanan markaların iste reklam performansları en yüksek olarak belirlendi.

Analiz verilerine bakıldığında sosyal medya kullanıcılarının, karşılarına çıkan bir reklama tıklama oranı, web sitelerindeki reklamlara tıklama oranından daha fazla.

Sosyal medyada görüntüleme başına tıklama ortalaması %1,52 olarak görülürken, web sitelerinde bu oran %0,80’e kadar düşüyor. Sosyal medyada en çok reklama tıklayan ülkeler arasında birinci Türkiye geliyor.

Türkiye ve dünya genelinde dijital pazara eğilim artıyor.

Sosyal medyana normal bir kullanıcı, dolaşma anında reklam görürse, gördüğü ürüne veya reklam içeriğine eğilimi büyük oranda artıyor. Bu yüzden artık sosyal medya, satın alım kısmının büyük bir parçasını kaplıyor.

Zenith Optimedia’nın düşüncelerine göre 2019 yılında dünya çapındaki tüm çevrimiçi reklam harcamalarının %20’si sosyal medya yönelik olacak. Bu kısıma göre de harcanan mebla 50 Milyan Dolar’ı bulacak.

IAB’nin açıkladığı verilere göre Türkiye’de, 2016 yılı dijital reklam yatırımları yapan markaların gelirleri, geçen yıla göre %13,7 oranında artarak, 1.872,4 Milyon Liraya ulaştı.