Spotify Ücretsiz Kullanıcıların Bazı Müziklere Erişimini Kısıtlıyor!

Spotify, platformuna farklı alanlar eklese de hala dünyanın hala en büyük online müzik dinleme servisidir. 100 milyon aktif kullanıcısının 50 milyonu ücretli abone olan spotify, yayın politikasında bazı değişikliklere gitme kararı aldı. Böylelikle ücretsiz kullanıcıların bazı müziklere erişimi kısıtlandı.

Bu sınırlama ile aslında yoğun rekabet ortamına özel olarak yapılan bir uygulamadır. Getirilen bu güncelleme ile özel içeriklere sadece ücretli üyeler erişim sağlayabilecek. Apple Music ve Tidal şirketlerinin de uygulama yöntemini bir nebze olsun takip eden Spotify, ücretli aboneliği cazip kılma hedefinde. Bu uygulama ile ücretsiz şarkıların sayısında azalma meydana gelecek.

Spotify uygulamasında ücretli üyelerin artması hem kayıt şirketlerine daha çok telif hakkı ödeneceği anlamına geliyor. Ücretsiz bölümde çalan şarkıların telif hakkı ücretleri daha düşük. Spotify’in buna rağmen ücretli üyeliği önemsemesinin sebebi milyonlarca kullanıcıya ulaşma imkanı olması. Hem yerli hem de yabancı şarkıların uzun bir süre sonra Spotify uygulamasında olması aslında ciddi bir sorundur. Bu sorunu da çözüm bulmak isteyen Spotify yeni yöntemler ile kendisini ilerleyen zamanlarda geliştirmeyi hedeflemektedir.

Premium kullanıcılara özel teklifler sunmayı hedefleyen Spotify, olumlu dönüşümü düşünen ve bağımsız olmanın adımlarını son zamanlar da atmaya başladı.