Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı Yüzde 37 Arttı

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aşırı durumlarda kullanılan sosyal medya kullanımı, ülkemizde geçen seneye göre %37 arttı.

Bu büyük artış sayesinde Türkiye’deki küçük veya büyük, sosyal medya hesaplarını profesyonelce kullanan markalar, satış oranlarını %40 arttırmayı başardı.

Sosyal medyanın etkisi ülkemizde de tam anlamıyla görünmeye başladı. Bu kullanım ve sosyal medyanın ülkemizde artması nedeniyle ekonomi ve markaların kazançları da bir hayli artmaya başladı. Geçtiğimiz yıllara göre sosyal medyayı profesyonelce kullanan markalar, yıllık satış hedeflerine ulaşma açısından sosyal medya için özel bir parametre oluşturmuş durumda.

Sosyal medya, markaların, hedefledikleri kitlelere direkt olarak ulaşabilmesinin en kolay yollarından biri haline geldi.

7’den, 70’e her yaşta kullanıcısı bulunan sosyal medya platformları sayesinde e-ticaret artık çok daha kolay hale geldi. Bu konuda Ramazan Becer şöyle konuştu; “Sosyal medyanın kazançlar üzerindeki etkisi her geçen gün artarken, şirketler de sosyal medya yönetimlerine büyük önem veriyor. Çünkü sosyal medya, şirketlerin hedef kitlesiyle iletişim kurmasını sağlayan çok etkili bir araç. Bu vizyonu yakalayan markalar, hedef kitlesinin ve sabit müşterisinin nabzını orada yokluyor, anında geri dönüş alabiliyor. Dolayısıyla bu alan, markaların gelecek stratejisini belirlemesi adına önemli bir enstrüman.”

Markalar sosyal medya platformları sayesinde satış oranlarını arttırmanın kolay olduğunu gördüler ve hedeflerini arttırdılar.

Sosyal medya platformları, markalara kendi tanıtımlarını yapabilmeleri için çok büyük bir avantaj olduğunu aktaran Ramazan Becer daha sonra şu şekilde konuştu;

“Yeni bir ürün alacak olsak, bir yere iş başvurusunda bulunacak ya da bir yerden iş teklifi de alsak ilk olarak internette arama yapıyoruz. İnternette gördüğümüz tavsiye ve referanslar karar mekanizmamızı doğrudan etkiliyor. Markaları tanımlayan şey onların yaptıklarıdır. Ürünlerini karşı tarafa göstermenin en kısa yolu da sosyal medyadır. Bu farkındalıkla özellikle e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren markalar, kendi bünyelerinde sosyal medya yönetim ekibi kurarak ya da sosyal medya yönetimi alanında deneyimli şirketlerden hizmet alarak, satış oranlarını artırma hedefiyle çalışıyor.”