Viral Reklam Nedir? Avantajları Nelerdir?

Günümüzde reklam sektörü farklı alanlarda, faklı stratejiler ile oldukça değişik reklam türleri ortaya koyuyor. İnternetin yaygınlaşması sayesinde video paylaşımının artmasından dolayı viral reklamlar daha da popüler hale gelmiş durumda.

Viral reklam, sürekli olarak içerik paylaşımı, E-Posta yoluyla yayılan paylaşımların kulaktan kulağa yayılması tekniğiyle tüm internet kullanıcılarına ulaşma yöntemidir. Ağızdan ağıza pazarlama yöntemi (WON) ile çok benzer özelliklere sahiptir. Farkı ise viral reklamın %99 internette oluşmasıdır.

Viral reklam tarzının en çok kullanıldığı alan YouTube ve Twitter platformlarıdır. Viral reklamın amacı, reklam kelimesini duyduğumuzda aklımıza geldiği gibi ürünü tanıtmak değil, ürünün veya markanın olayını anlatmaktır.

Viral reklam için büyük bütçelere ve ekibe ihtiyaç yoktur. Öncelikle reklamı yapılacak bir ürünün olması, iyi bir kurgu ve istenilen oyuncuların bulunması bir blog yada sosyal bir platformdan üzerinden yayılacak bir hesabın olması ve izleyici kitleye reklam olduğu belli edilmeyecek derecede doğal oyunculuk sergilenmesi gerekir.

Viral Reklamın Avantajları Nelerdir?

Viral reklam, normal televizyon reklamları gibi yüksek bütçeler gerektirmediği için oldukça avantajlıdır.
Bu reklam yönteminde marka ön plana çıkarılmaz, hikayenin içine saklandığı için reklam olduğu anlaşılmaz.
Çok hızlı bir şekilde milyonlarca kullanıcıya ulaşabilir.
Kullanıcı, çoğu zaman reklam olduğu fark etmediği için etkilenir ve içinde geçen olay yada slogan dilden dile yayılır. Böylece kulaktan kulağa yöntemi işlemeye siz istemeden bile olsa başlar.
Müşterinin zihninde yer edinen reklamda verilmek istenen mesaj yerine gayet kolay bir şekilde ulaşır. Arka planda olan marka, merak uyandırarak insanları ürüne ve internet sitesine yönlendirecektir. Böylece reklam amacına ulaşmış olur.
Viral reklam, bütçeye göre oldukça verimli ve etkili bir yöntemdir.
Viral reklam yönteminde mesaj direkt bilinçaltına gönderildiği için marka ve ürün hakkında güvenilirlik fikri beyinde oluşur.
Viral reklam sayesinde markamızı geniş kitlelere duyurabilir ve markamızın bilinirliğini arttırabiliriz.