Web Tasarım Yaptırmanın Önemi

Dijital dünyada varlığı olmayan markalar, sektörün gerisinde kalmaya mahkumdur. İnsanların günümüzde internette geçirdikleri zaman oldukça fazladır. Neredeyse sektör farkı gözetmeksizin her markanın internette hedef kitlesi müşteri potansiyelinin olduğunu söyleyebiliriz. Web sitesi hem çok az maliyetli hem de dolaylı yoldan müşteri ve satış artışı sağlaması açısından maliyetine göre çok değerli bir çalışmadır.

Web sitelerinin 24 saat açık olmaları önemli bir avantajdır. Hem müşterinin firma hakkında bilgiye dilediği saatte ulaşma imkanı olur hem de e-ticaret çözümlemesi olan sitelerde satış gece-gündüz devam edebilir. Satış ve pazarlama gelirleriniz artar. Zaman dilimi gibi coğrafi mekanın da önemi ve sınırlılıkları web sitesi sayesinde ortadan kalkar. Müşterinin size coğrafi olarak yakın ya da uzak olmasının bir önemli kalmaz. Web sitesi sayesinde hedef kitleniz genişler. Yenilikleriniz ve kampanyalarınızdan birebir ulaşabileceğinizden çok daha fazla kişiyi hızlı ve kolay bir şekilde haberdar edebilirsiniz.

Web sitenizin olması dijital dünyadaki varlığınız için bir başlangıç olsa da yeterli gelmez. Google’da fark edilmek için web sitenizi optimize etmelisiniz. Yani dijital dünyada varlığınız olsa bile onu sürdürmek ve rakiplerinizin arasından sıyrılabilmek için web siteniz üzerinde birtakım çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Web sitesi, bir markanın ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak ve hedef kitlesine ulaşmak için uluslararası olan ağ ortamında yayınlanır. Web tasarım ise bu sitenin oluşturulması sürecidir. Web siteniz ne kadar iyi tasarlanırsa dijital dünyada varlığınız o kadar nitelikli ve kalıcı olur. Web sitesinin başarısı büyük ölçüde tasarımının içeriğine ve sektörüne uygun olmasına bağlıdır.

Başarılı bir web tasarım süreci ise aşağıdaki gibi olmalıdır.

  • Güncel teknolojiler takip edilerek yeni nesil ekipmanlardan yararlanılmalıdır.
  • Web sitesinin her türlü cihaza uyumlu hale getirilmesi gerekir çünkü artık kullanıcıların büyük bir çoğunluğu interneti mobil cihazlarından kullanmaktadırlar.
  • Yazılım ve tasarım anlayışı kullanıcı odaklı olmalıdır.
  • SEO uyumlu bir şekilde tasarlanmalıdır.
  • Verilerin yedeklenmesine önem verilmesi gerekmektedir.
  • Daha çok kullanıcıya ulaşabilmek için sosyal medya entegrasyonu gerçekleştirilmelidir.
  • Markanın sektör, tarz ve konseptine uygun hazır veya özel tasarımlar sunulmalıdır.