YouTube Genel Merkezine Silahlı Saldırı

4 Nisan 2018 Çarşamba sabahı, YouTube genel merkezinde silahlı saldırı yaşandığı, ölü ve yaralıların bulunduğu haberleri ile karşılaştık. Dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan video paylaşım ağı olan Youtube’un Kaliforniya’da bulunan San Bruno şehrindeki merkezinde yaşanan bu olay herkesi çok şaşırttı. Kim neden YoTtube genel merkezine saldırırdı ki? Siber saldırı ya da benzeri bir sanal saldırı yerine şiddeti seçerek silahlı saldırı gerçekleştirme sebepleri ne olabilirdi?

Güncellenen haberlere göre ise İran asıllı bir Amerikalı kadının intihar etmeden önce gerçekleştirdiği saldırının nedeninin YouTube’ın ayrımcılık uygulaması olduğu düşünülüyor. 39 yaşında olan Nasim Aghdam Ocak ayında YouTube kanalında bir video paylaşmış ancak YouTube yetkilileri bu videoyu kısıtlamış. Konu ile ilgili yayınlanan haberlerin çoğunda ‘Sansürlenen YouTuber Silahlı Saldırı Gerçekleştirdi’ şeklinde ifadeler yer alıyor.

Bu konu uzun süre konuşulacak gibi duruyor. Asıl tartışılması gereken nokta ise YouTube’un yakın zamanda silah yapımı, bakımı gibi bilgiler içeren videolara kısıtlama getirmesi ile birlikte bu olayın yaşanmasının nasıl sonuçlanacağı.

İnsanlara bir alanı kullanma izni tanınıyor ancak yaşam gerçekliğinde olduğu gibi bazı kısıtlamalar gerçekleştiriliyor. Bu durum ifade özgürlüğünü bir noktada kısıtlasa da toplum güvenliği ve sağlığı açısından da büyük önem taşıyor.

Toplumsal yaşamda bireylerin psikolojileri ve akıl sağlıkları toplum içerisindeki bireylerin güvenliği ve sağlığı için önemli bir olgu. Ancak YouTube, Facebook, Instagram ya da bilimum sosyal mecralarda bireylerin paylaşımlarının evrensel nitelikte eşit şekilde değerlendirilmesi ve kısıtlanması gerekiyor.

Google ve Facebook son yıllarda ayrımcılık ve ötekileştirmeye karşı sağduyu ile yaklaşıp uygulamalar üzerinde önemli güncellemeler gerçekleştirdi. Ancak İnternet kullanımı gün geçtikçe daha da yoğun hale geliyor. Bu nedenle sosyal mecralarda (herkes için) kısıtlamalar çok daha keskin halde olmalı. Aynı zamanda İnternet kullanımı özellikle çocuklar için nitelikli bir şekilde düzenlenmeli.